انحراف تیغه بینی

انحراف تیغه بینی

فلسفه وجودی خلقت بینی دو کار بسیار مهم است ، در ابتدا یک وظیفه فیزیولوژیکی و عملکردی دارد یعنی یک تنفس آرام دلپذیر و راحت وظیفه دوم بینی بویایی هست ، وظیفه دیگری بینی با توجه به ساختار بی نظیر و بی بدیل بینی در میانه صورت طبیعتا نقش بسیار مهمی در زیبایی صورت انسان بازی می کند ، طبیعتا هر اختلالی در قسمت های مختلف بینی می تواند عملکرد بینی را از هر حیض دچار مشکل کند .

یکی از سوالات متداولی که از دکتر سید جواد محمدی پرسیده می شود ، این است که آیا انحراف تیغه بینی همیشه نمود ظاهری دارد یا خیر ؟

انحراف بینی معمولا به چند دسته تقسیم می شود :

  • انحراف خفیف
  • انحراف متوسط
  • انحراف شدید

دکتر سید جواد محمدی بیان می کنند حتی در حالت انحراف خفیف در اشخاصی که فعالیت چندانی ندارند ممکن است نمودی نداشته باشد ، اما در یک ورزشکاری که نیاز به هوای زیادی دارد در زمان فعالیت همان نوع خفیف هم می تواند علامت دار باشد .

عمده ساختار بینی روی تیغه بینی قرار دارد ، بنابراین هر گونه انحراف در تیغه بینی می تواند عملکرد فیزیولوژیک و ساختار زیبایی را تحت تاثیر قرار دهد .

تیغه بینی ، بینی را به دو حفره تقریبا مساوی راست و چپ تقسیم می کند و هر گونه اختلال در تیغه بینی می تواند عبور و ورود هوا را مختل نماید .

دکتر سید جواد محمدی برای تفهیم بهتر این موضوع مثالی رابیان می کنند :

تونل توحید تهران و دیواره میانی آن را در نظر بگیرید ، هر گونه انحراف در دیواره میانی می تواند موجب اختلال در عبور و ورود خودروها شود در نتیجه تجمع گازهای سمی و در نهایت موجب مسمویت اشخاصی که داخل تونل هستند بشود ، دقیقا با همین مکانیزم یک انحراف تیغه بینی می تواند سیستم های مختلف بدن را تحت تاثیر خودش قرار دهد ، تصور کنید شخصی که دچار انحراف بینی است شب با دهان باز تنفس می کند ، عبور هوا به بافت های حلقی موجب ایجاد خرو پف می شود ، خرو پف می تواند طبعات فردی و اجتماعی برای شخص داشته باشد .

شخصی که دچار انحراف تیغه بینی است ، معمولا شب ها با دهان باز تنفس می کند ، صبح ها که از خواب بیدار می شودمعمولا مخاط لب و دهان خشکی دارد،این اشخاص معمولاباپوسیدگی دندان زود رس مواجه می شوند .

شخصی که دچار تیغه انحراف بینی است معمولا به علت اختلال در نوع جریانات هوایی داخل بینی دچار خشکی مخاط بینی می شود ، بنابراین خون دماغ های مکرر می شود که می تواند زمینه ساز کم خونی شدید در فرد شود .

شخصی که انحراف تیغه بینی دارد دائما علائم سرما خوردگی دارد ، سینوزیت ها مزمنی دارد که به درمان های معمول هم جواب نمی دهد چرا که سینوزیت معلول علتی به نام انحراف تیغه بینی است و تا علت برطرف نشود این مشکل هم چنان وجود دارد .

یک انحراف تیغه بینی می تواند موجب اختلال در تکلم شود ، بعضی از حروف باید از راه بینی ادا شود ، حروفی مانند “م ” و “ن” که نیازمند تکلم از راه بینی است .

هرگونه انسداد در راه بینی به اصطلاح تکلم تو دماغی را ایجاد می کند و نوع تکلم شخص متفاوت می شود ، یک انحراف تیغه بینی اگر شدید باشد می تواند سبب اختلال در فرم ظاهری بینی ، اختلال در بویایی شود ، اگر انحراف شدید باشد نابویایی را ایجاد کند .

اگر درمانی انجام شود تمامی این علائم از بین می رود ، با درمان جراحی می توان این مشکلات را حل نمود ، لازم به ذکر است با درمان دارویی نمی توان این مشکل را حل نمود .

اگر درمان تیغه انحراف بینی صورت نگیرد شخص وارد مرحله بعدی می شود ، مرحله بعدی خطرناک تر می باشد ، در مرحله بعدی اختلالات انسدادی خواب ایجاد می شود یا آپنه ی انسدادی ایجاد می شود .

آپنه یعنی قطع کامل تنفس در زمان خواب می باشد ، اگر شخصی دچار انحراف تیغه بینی باشد و ناچار به تنفس با دهان است ، شب خروپف می کند ، این خروپف معمولا صداش نسبت به خروپف قبلی شدید و شدیدتر می شود تا جائی که معمولا همسران این اشخاص از خواب به دلیل شدت صدا بیدار می شوند و نظاره گر این وضعیت هستند .

این افزایش صدای خروپف به تدریج زیادتر می شود تا جائی که در یک لحظه کامل تنفس قطع می گردد و هیچ گونه ترددی برای تنفس نه از راه دهان و نه از راه بینی صورت نمی گیرد و پس از مدتی چند ثانیه شخص با خرناس شدید تنفس و رویه تنفس را شروع می کند .

اگر این توقف تنفسی و آپنه بیش از 10 ثانیه طول بکشد و اگر در طول خواب بیش از سه مرتبه طول بکشد ، می تواند عوارض وحشناکی روی تمام سیستم های بدن ایجاد کند ، حتی می تواند سبب سکته مغزی شود ، اثرش روی سیستم قلبی و عروقی می تواند باعث سکته های قلبی شود ، اثرش روی سیستم های غددی می تواند باعث ایجاد دیابت و مقاومت به انسولین شود و می تواند حتی می تواند سبب ایجاد فشار خونی ریوی ، بزرگ شدن دهلیز و بطن راست شود  ، اگر درمان تیغه انحراف بینی انجام شود می توان بسیاری از این مشکلات را برطرف نمود ، اما اگر درمانی انجام نشود وارد مرحله بعدی که بزرگ شدن نیمه چپ قلب و بطن چپ شود .

جراحی بینی استخوانیاگر خانواده های که فرزند زیر 12 سال دارند ، اگر علائمی که در فوق ذکر شد دارند مانند اینکه فرزند در طول خواب خروپف می کند و یا با دهان باز تنفس می کند ، شب ادراری دارد ، در طول روز اختلالات رفتاری دارد ، پیش فعال ، در انجام کارهای دستی تنبل می باشد یا خون دماغ شدن در طول روز ، اختلالات رشد فکی ، اختلالات رشد دندانی دارند ، این فرزندان با انحراف تیغه بینی همراه هستند اما با دلیلی دیگری که ناشی از بزرگی لوزه های کامی و لوزه سوم در بچه ها سبب بروز مشکلات فوق می شود که  باید هرچه سریع تر درمان شوند .

دکتر سید جواد محمدی  توصیه می کند خانواده ها اگر یکی از علائمی که ذکر شد را فرزندشان دارند ، حتما جهت بررسی بیشتر به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنند .

برخی از خدمات دکتر سید جواد محمدی :

جراحی بینی

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

جراحی پولیپ بینی

 

 

 

پاسخ