جراحی بینی بدون تامپون

جراحی بینی بدون تامپون

یکی از جالبترین نوع جراحی پلاستیک به ویژه در ایران جراحی بینی بدون تامپون است. دلایل مختلفی برای انجام این نوع جراحی وجود دارد.مهم ترین دلیل استفاده از تامپون کمک به تغییر شکل بینی و جلوگیری از خونریزی در داخل آن می باشد.دو روش برای عمل بینی وجود دارد: روش باز و بسته. در روش بسته برش ها از داخل بینی انجام می شود و هیچ اسکار یا دوخت در قسمت های بیرونی باقی نمی ماند و فقط در قسمت اتصال بریده می شود. بخیه های مورد استفاده در این روش جذب می شوند. اما در روش باز، جراح بینی برش هایی در قسمت خارجی بینی استفاده می کند که معمولا جای بخیه و برش قابل مشاهده می باشد. ولی با گذر زمان محل بخیه ها ناپدید می شوند. استفاده از این دو روش بستگی به مشکلات و تغییرات بینی دارد. به هر حال، پس از جراحی بینی با روش بسته جراح بینی، برای پوشاندن زخم و جلوگیری از مشکلات احتمالی بعد از جراحی مانند عفونت و خونریزی شدید از تامپون استفاده می کند.

تامپون بینی چیست؟

تامپون بینی یک نوار طولانی است که از گاز استریل ساخته شده است که جراح بینی آن را با تتراسایکلین می کند ( لوله پیچ ) و آن را در داخل بینی قرار می دهد تا از خونریزی جلوگیری کند.

معمولا تا یک هفته بعد از عمل، تامپون باید در داخل بینی استفاده شود . نام دیگر آن مش بینی باشد.از آنجائیکه استفاده از تامپون بعد از جراحی راه تنفسی از راه بینی را مسدود می کند و فرد مجبور است از راه دهان نفس بکشد امروزه به دلیل مشکلات آن از این روش جز در موارد خاص ( جراحی انحراف تیغه بینی) استفاده نمی شود. درد کشیدن تامپون یکی دیگر از مشکلاتی است که برای فرد نگران کننده می باشد به همین دلیل استفاده از تامپون کمتر شده است .

اسپلینت بینی

در جراحی بینی با روش باز از نوعی پانسمان در خارج از بینی به نام اسپلینت استفاده می شود که مانندگچ می باشد . این ماده به شکل گیری بینی کمک می کند و تا مدت یک هفته روی قسمت خارجی بینی قرار می گیرد . تا این مدت نباید رطوبت به این ماده برسد و فرد تا حد امکان از آن باید مراقبت لازم را به عمل آورد.

برخی از خدمات دکتر سید جواد محمدی ، جراح بینی

با تشکر، مدیریت سایت دکتر سید جواد محمدی ، متخصص گوش و حلق و بینی و جراح بینی سعادت آباد

پاسخ