شستشوی گوش

شستشوی گوش

شستشوی گوش یکی از راههای موثر برای گرفتگی گوش و از بین بردن آلودگی های گوش است. قبل از اینکه دچار اختلال یا مشکلی در گوش شوید اقدام به رعایت  بهداشت گوش کنید . آلودگی هایی که وارد گوش می شود باعث ایجاد جرم شده و در نهایت باعث ایجاد گرفتگی منافذ گوش می شود. شستشوی بینی را می توان در خانه انجام داد ولی ممکن است به حد کافی نتوان همه آلودگی های موجود را از بین برد. یکی از روشهای شستشوی خانگی استفاده از قطره شستشوی گوش و گوش پاکن می باشد که به خاطر دسترسی آن همه می توانند استفاده کنند. استفاده از گوش پاک کن که خود می تواند عامل آلودگی باشد خطرناک بوده و احتمال آسیب به بافتهاتی گوش را دارد. در هر صورت بهتر است برای اینکه اصولی و کامل این کار انجام شود به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود.

شستشوی-گوش

شستشوی-گوش

علل ایجاد جرم در گوش

مقدار معین جرم در گوش حالت طبیعی داشته و در مواقعی نیز برای محافظت از گوش مفید می باشد. از مزایای این جرم می توان به نرم کردن پوست و جلوگیری از خارش پوست در ناحیه گوش اشاره کرد. در صورتی برای از بین بردن این جرم باید اقدام کرد که تولید بیش از حد جرم باعث گرفتگی شده و مشکلی در شنوایی ایجاد می کند. دراین صورت برای شستشوی گوش باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.

زمان مناسب شستشوی گوش

جرم موجود در گوش به میزان کافی باید وجود داشته باشد و اگر به طور منظم آن را با وسایلی مثل گوش پاک کن از بین ببرید موجب خشکی پوست شده و زمینه ای  برای عفونت و آلودگی های دیگری فراهم می کنید.  به همین جهت در صورت بروز مشکل در گوش به پزشک مراجعه کرده و طبق تشخیص اقدام به شستشوی گوش کنید.در مواقعی می توان برای شستشوی گوش اقدام کرد که شامل موارد زیر باشد:

  1. احساس درد در گوش
  2. گرفتگی گوش در صورتی که حس کنید کامل پر شده است.
  3. اختلال در شنیدن که به تدریج افزایش پیدا کند.
  4. حس سوت کشیدن در گوش
  5. مشاهده ترشحات غیر طبیعی توام با بوی بد که از گوش بیرون می ریزد و باعث خارش در پوست گوش می شود.
  6. سرفه کردن

روش های شستشوی گوش

  1. استفاده از ساکشن و مکش

یکی از بهترین روش شستشوی گوش می باشد. در ابتدا به فرد قطره گلیسیرین فنیکه داده می شود .این قطره جهت نرم کردن جرم های گوش در زمان 3 تا 4 روز در گوش چکانده می شود . فرد بعد از گذشت زمان معین برای شستشوی گوش با استفاده از دستگاه مکش به دکتر مراجعه کرده و جرم ها بدون هیچ آسیبی به گوش از بین می رود.

  1. روش شستشو با آب استریل و ضد عفونی کننده

این روش برای افرادی که با استفاده از قطره گلیسیرین چرب نشده است. دکتر محلول آب استریل و موادی که دارای خاصیت ضدعفونی کننده است می ریزد و جرم های موجود را تخلیه می کند.

برخی از خدمات دکتر سید جواد محمدی ، جراح بینی

با تشکر، مدیریت سایت دکتر سید جواد محمدی ، متخصص گوش و حلق و بینی و جراح بینی سعادت آباد

 

پاسخ