علل افتادگی بینی بعد از جراحی

علل افتادگی بینی بعد از جراحی

در عصر حاضر ما ، جراحی زیبایی بینی ( چه جراحی بینی گوشتی و چه جراحی بینی استخوانی ) ، تبدیل به یکی از پر طرفدار ترین اعمال جراحی زیبایی شده است که هر ساله افراد زیادی اقدام به انجام آن می نمایند . یکی از عوارضی که ممکن است بعد از جراحی بینی برای بیمار ایجاد شود ، افتادگی نوک بینی است . دکتر سید جواد محمدی ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی ، با تاکید بر اهمیت موضوع در این مقاله در رابطه با علل افتادگی بینی بعد از جراحی ، مطالبی را برای بیماران ارائه نموده است .

علل افتادگی بینی بعد از جراحی

سر بالا بودن نوک بینی

یکی از فاکتورهایی که می تواند روی شیک و زیبا بودن جراحی بینی و همینطور گیرایی چهره فرد تاثیر بسیار زیادی داشته باشد ، سربالایی نوک بینی است . معمولا بعد از جراحی بینی ، یک انتظار از سربالا بودن نرمال بینی وجود دارد ، که اگر سربالا بودن آن از این میزان کمتر باشد ، اصطلاحا به آن بینی افتاده گفته می شود . ممکن است که این افتادگی بینی در اویل جراحی بینی خود را نشان نداده و بعد از گذشت مدت زمانی ، خود را آشکار سازد. افتادگی بینی ممکن است که به دلایل متعددی در بیمار ایجاد شود که از جمله این موارد می توان به افزایش سن و یا ضربه به بینی اشاره کرد .

علل افتادگی بینی در بیماران بعد از جراحی زیبایی بینی

افتادگی بینی بعد از جراحی می تواند 2 دسته دلیل مجزا داشته باشد . در دسته اول نقص بسته به نوع جراحی و عملکرد جراح بینی است . اما دسته دوم که بیشترین عاملیت را در افتادگی های بینی بعد از جراحی دارد بسته به خود بیمار است که می تواند تحت عواملی مانند عدم استفاده مرتب و مناسب از چسب بینی ، خندیدن و حرکات شدید صورت در عرض هفته های اول بعد از عمل ، برخورد ضربه به بینی در عرض ماه های اول پس از عمل ، خم شدن های طولانی ، دستکاری های بینی و فین کردن شدید اشاره نمود. در ماه های اول بعد از جراحی بینی ، مراقبت از بینی بسیار حائز اهمیت است.

در حالت کلی جراحی های زیبایی بینی را می توان به دو دسته کاهشی و تقویتی تقسیم نمود. در روش اول ، که تجربه نشان می دهد افتادگی در آن بسیار زیاد است ، به دلیل ضعیف تر شدن ساپورت بینی ، علاوه برافتادگی نوک بینی امکان ایجاد سایر بدشکلی ها و ناهمواری ها وجود دارد . اما در روش تقویتی ، پزشک همراه با رفع ایرادات ظاهری بینی  به استحکام ساختمان بینی پرداخته و تجربه نشان می دهد که در دراز مدت ، نتایج این جراحی ها بهتر و ماندگار تر خواهد بود. در این تکنیک سعی بر این است که از غضروف بینی ، کمترین مقدار ممکن حذف شده و ساختمان بینی تقویت شود.

برخی از خدمات دکتر سید جواد محمدی ، جراح بینی

با تشکر، مدیریت سایت دکتر سید جواد محمدی ، متخصص گوش و حلق و بینی و جراح بینی

پاسخ