مش یا تامپون بینی

مش یا تامپون بینی

در گذشته تنها از گچ بعد از جراحی بینی برای بهبودی محل زخم استفاده می شد که محدودیت هایی از جمله مشکل در تنفس و خوابیدن ایجاد برای فرد ایجاد می کرد . امروزه این مشکلات با استفاده از مواد مخصوصی که قابل انعطاف و نرم می باشد رفع شده است . این مواد که اسپلینت نام دارد از جنس سیلیکون یا پلاستیک بوده و در قسمت خارجی بینی قرار می گیرد . این اسپلنت ها برای کاهش عوارض ناشی از جراحی بینی که شامل تورم و خونریزی می باشد ، استفاده می شوند. همچنین مانع از ایجاد بافت اسکار در فضای بین اسکلت و بافت نرم بینی می شود. اسپلینت ها معمولا تا یک هفته بعد از جراحی در روی بینی قرار می گیردند و بعد از آن برداشته می شود .

مش-یا-تامپون-بینی

مش-یا-تامپون-بینی

مش بینی چیست؟

جراحی بینی معمولا به دو روش باز و بسته انجام می شود . در روش باز برش ها در قسمت خارجی بینی زده می شود که برای پانسمان محل زخم از اسپلینت ها استفاده می شود . در روش بسته برش در داخل بینی زده می شود و برای جلوگیری از خونریزی بعد از اتمام جراحی از باند باریکی به نام مش بینی استفاده می شود. برای خشک نشدن زخم این باند را آغشته به پمادی به نام تتراسیکلین می کنند و در داخل سوراخ های بینی قرار می دهند. مش بینی معمولا در جراحی انحراف بینی مورد استفاده قرار می گیرد.

مدت زمان قرارگیری مش بینی

معمولا مش بینی برای نگه داشتن تیغه بینی که در جراحی انحراف آن اصلاح شده است استفاده می شود . پزشک با توجه به میزان این انحراف و شرایط بیمار بین 1 الی 3 روز مش بینی روی محل قرار می گیرد .

کشیدن مش بینی

یکی از سوالاتی که برای اغلب افراد پیش می آید این است که کشیدن مش بینی درد دارد یا نه ؟در پاسخ باید گفت مش بینی که توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی کشیده می شود دردناک نیست و در طی چند ثانیه به راحتی انجام می شود.

توصیه هایی در زمان داشتن مش بینی

  1. فرد در زمانی که دارای مش بینی می باشد راههای تنفسی او مسدود شده و نمی تواند از راه بینی نفس بکشد و تنفس اتز دهان فرد را دچار خشکی دهان می کند در این صورت اقداماتی به شرح ذیل برای سهولت در تنفس فرد توصیه می شود:
  2. نوشیدن مایعات مفید مانند آب میوه های طبیعی
  3. بخور کردن با آب سرد

 

 

پاسخ